
středa 30. prosince 2009
SOUND STORM - Twilight Opera

pondělí 28. prosince 2009
AT VANCE - RIDE THE SKY

Štítky:
CD které stojí za to
neděle 27. prosince 2009
HIGHLORD - The Death Of The Artists

Štítky:
CD které stojí za to
čtvrtek 24. prosince 2009
SHRINEBUILDER - Shrinebuilder

Štítky:
CD které stojí za to
úterý 22. prosince 2009
MOSS - Tombs Of The Blind Drugged

Trvalo to, než se mi otevřela stavidla, abych dokázal pochopit a přijmout tento minimalistický skvost (který obsahuje i skladbu o dvou akordech). Ale nyní už je mi jasné, že mám co do činění s nepřekonatelnými mistry jedné z nejextrémnějších forem metalu. Pro mne genialita. A vůbec mi nevadí, když v tom zůstanu sám. :o).
Štítky:
CD které stojí za to
neděle 20. prosince 2009
BLACK PYRAMID - Black Pyramid

Štítky:
CD které stojí za to
pátek 18. prosince 2009
DINOROCK - OPRAVDICKÝ PRAVĚK

čtvrtek 17. prosince 2009
VIOLATED - Only Death Awaits

Štítky:
CD které stojí za to
středa 16. prosince 2009
IRON MASK - Shadow Of The Red Baron

Štítky:
CD které stojí za to
pondělí 14. prosince 2009
JUNGLE ROT - What Horrors Await

Štítky:
CD které stojí za to
neděle 13. prosince 2009
SABBAT - EVOKE

Venom a Bathory. Jinými slovy alba Black Metal + Bathory 1984. Kulty z nejkultovatějích, podle nichž by měly být pojmenovány přinejmenším nějaké planety, na kterých je stálý oheň, nebo by se měly stát dopravními značkami, ukazujícími kudy tudy do Pekla. Japonsko mělo taky své Venom a Bathory. A to, prosím, obojí v jednom! Kapela se jmenovala Sabbat. Nemáte - li od tohoto hyperkultu přinejmenším album Evoke, nepočítejte se ani mezi fanoušky výše jmenovaných skupin, protože Sabbat, to je jejich slepé střevo! Odpudivé siamské trojče Venom a Bathory - Sabbat se dalo dohromady v době, kdy králové Venom pomalu ve své původní sestavě dodýchávali, v roce 1985. Sabbat v prvních šesti letech vydali jen pět EP, která už nesežene ani sám rohatý a k prvnímu albu "Envenom" se dopracovali teprve v roce 1991. Je dobré, ale ne tak, jako veledílo s pořadovým číslem dvě. Dvojka Evoke spatřila tmu pekla v březnu 1992. Kdyby Sabbat přišli s albem Evoke o šest, sedm let dřív, stáli by přinejmenším po boku obou výše jmenovaných veličin, na to dám ruku (vaši) do ohně. Sabbat se od obou originálů (Venom + Bathory) liší jen v tom, že se vůbec ničím neliší. Před prvním poslechem alba Sabbat - Evoke je nutné zakoupit několik kotlíků různých velikostí, zažehnout pod nimi plamen a pomalu se v nich osmělovat do "velké vody". S prvními tóny alba vás uchopí čísi srstnaté ruce, v letu zahlédnete něco rohatých postav a čvách! Už se škvaříte v největším kotli, jaký Dole mají! Koupete se plných 56 minut, zatímco rohatí kudrnáči kolem poskakují a vesele pějí hymny jako Total Necro, The Wisper Of Demon , Hellhouse atp. Už po pár taktech poznáte, že se jedná o výjimečná hudební díla a tanec smrti nejen, že vám nevadí, ale bažíte po dalším mučení jako pověstný vepřík po drbání a jakmile kopytnáči spustí neuvěřitený opus Torment In Pentagram, dáte se do zpěvu také, jakož i do nesmělého tance na vašich zpola uvařených nohou. Nedbaje bolesti, s úsměvem na rtech skotačíte a uštěpačně vykřikujete : " Kdo vás to učil, darebáci japonští, takový black metal ?!! " Načež vás setnou první katanou, která visí na zdi. Ale nic to nevadí, vaše duše, v tu dobu už černá jak krtčí prdel bude až do převtělení v kozla vykřikovat blahořečení japonským velmistrům černého cechu. Mistrovské dílo, hodné oplakávání sebe sama a to všemi, kdo je dříve neznali!!!!! (ukázka zde)
Štítky:
Legendární alba,
Z TRUHLICE POKLADŮ
KLÍČE K VAŠÍ DUŠI .......

Oba spolky, o kterých bude řeč, vydávají své desky ve jménu melodie, každý ovšem trochu po svém. Za BAD HABIT ze Švédska, proukující typický, melodický scandi pop-metal, utraťte klidně i ten neposlednější z posledních grošíků. Jste - li milovníky melodických refrénů - dostane se vám jim víc, než byste byli s to unést a ještě několik navrch. Letošní album Above And Beyond - albová šestka sympatických švédských chlapíků, přináší lehoulinký hard´n´ heavy, u něhož jsou na prvním místě právě melodie. V prvních třech skladbách přijdou BAD HABIT v refrénech s melodiemi, které vás zastaví v chůzi. Nedbaje ostudy si je pak zpíváte nahlas i v supermarketu po dobu 14 dnů (jedna z nic zde). Albu by sice možná prospěl menší ořez (skladeb je na něm hned 13 a ne všechny splňují nejvyšší kvalitu), ale zrychlený posuv při poslechu nepoužijete ani jednou. Album BAD HABIT - Above And Beyon bych ocenil devíti body z deseti možných, všech devět by pak skupina nasbírala za první tři skladby a také neobyčejně chytlavou šestku I Believe.

Štítky:
CD které stojí za to
pátek 11. prosince 2009
ANARKHON - Obesidade Mórbida

Štítky:
CD které stojí za to
DINOROCK - RAINBOW !!!

Štítky:
Dinorock
středa 9. prosince 2009
DEATHWISH - At The Edge Of Damnation

úterý 8. prosince 2009
IMAGES OF VIOLENCE = DOBRÁ HNOJKA

IMAGES OF VIOLENCE - Cadaverous Recomposition(EP, 2004) je jen pro otrlé. Jste - li slabí, nemocní, neduživí nebo máte obvod hrudníku pod 60 cm, jste od poslechu předem diskvalifikováni. I zdravím překypující jedinec by se měl napřed zocelit předpřípravou a to týdnem o samotě v lednici patologického oddělení nemocnice. Obal EP vám doporučuji si napřed nechat povyprávět, jinak bůh chraň vaše slipy. Co se týká nahrávky, tak fatální je už zvuk těchto texaských mladíků, kytara je jako sekačka na hlavy. Jakmile se poperete s tímto uvítáním, jste připraveni doposlouchat EP Cadaverous Recomposition až do konce. Popis zní jednoduše - brutální death metal vycházející ze staré školy, zasahující svým rozsahem až ke grindu. Skutečnost už tak jednoduchá není. Zpěv - poraněný kokodril, baskytara - varna lávy a bicí - kamenná lavina. Po skončení závěrečné - 6. skladby (cover Napalm Death) se proberete z bezvědomí, posbíráte po zemi vypadlé ušní slimáky a pustíte si další věc, respektive totéž ještě jednou.....(ukázky najdeš zde).
Štítky:
CD které stojí za to
pondělí 7. prosince 2009
STREAM - BER NEBO NECH BÝT
Doporučuji zvolit možnost "BER", protože s prvním albem americké skupiny STREAM z roku 1988 - Take It Or Leave It máme před sebou špičkové dílo hard´n´heavy scény. STREAM vznikli původně jako projekt německého kytaristy Petera Scheithauera, přičemž ostatní hudebníci byli Američané. Za mikrofonem stál neuvěřitelný zpěvák David Reece (Accept, Sacred Child, Bangalore Choir), basu obsluhoval Dave Spitz (viz. také článek o Americade) a za bicí soupravou seděl Jay Schallen (např. Hurricane!). Nad hudební náplní alba lze i radostně poskakovat, spolu s hlasitým tleskáním, vykřikováním a možná i vyměšováním, ale protože už jste slyšeli kde co, patrně jenom zvednete obočí a řeknete si : "Hmmmm"! A budete mít nad čím žasnout, ale až tak na podruhé, na potřetí. Během poslechu mne desetkrát napadlo přirovnat skupinu k Mr. Big a dvakrát k Van Halen. Předchozí větu hned beru zpět, abyste si na ni nevzpomněli, až si album obstaráte. V deseti hard´n´heavy kompozicích vás čeká příval hráčské ekvilibristiky. V průběhu alba mne napapadlo mj. i to, jak se do tak jednoduchých nápadů vejde tolik muziky - z hudebních nástrojů je kouzelná zejména basa, na kterou Dave Spitz vyšívá vpravdě jako na cimbál. Kytara Petera Scheithauera je pak překvapivá jako středověká justice - samá poprava. Jinými slovy - jeho zdánlivě bezhlavá a chaotická sóla si vyposlechnete s ústy dokořán. Absolutně neskutečný je pak pěvecký dojem, který za sebou nechává Mistr David Reece. Jeho po okraj testosteronem nacpaný zpěv je největší ozdobou alba. Na drobné nedostatky, jako je zohnutý rožek u bookletu nebo prasklina na krabičce CD pak rázem zapomenete. Jiných vad byste totiž u STREAM hledali marně - v obsahu alba není k nalezení ani jedna. A kde je ukázka ? To bych taky rád věděl, žádnou jsem nenašel.
Štítky:
CD které stojí za to,
Legendární alba
neděle 6. prosince 2009
WHITE WIZZARD - High Speed G.T.O.
Tak hošani, po poslechu tohoto mini LP losangeleských heavy metalových White Wizzard musí každý pravověrný metalový maniak poskvrnit pížo brutální polucí, že není třeba ani obligátní samohany. POKRAČOVÁNÍ TADY!!AMERICADE - American Metal

Když se skupiny AMERICADE v dobovém interview ptali, jak by klasifikovala svou hudbu, zpěvák P. J. de Marigny odpověděl : " Americký Metal. Americký Metal je pro nás novou tváří hard rocku". A AMERICADE také svou první desku lakonicky nazvali American Metal. Album vzniklo v obsazení: P. J. de Marigny - zpěv(uf!), jeho bratr Gerard de Marigny - kytara, Walt Woodward III - bicí (později se mihnul např. u T.Sister) a vynikající baskytarista - bratr Dana Spitze z Anthrax - Dave Spitz (pak u Black Sabbath, Impellitteri, White Lion, Great White ad.). AMERICADE se podle svých slov snažili udělat vše, aby se odlišovali od skupin typu Van Halen. Nepodařilo se mi však vyzkoumat, čím se tedy liší. Všechno je jako podle šablony slavných kolegů. Všechno, vyjma hudby samotné. Zatímco Van Halen byli v USA v roce 1982 nedostižnou hyper-star, AMERICADE se svým debutem zažili propad na opačný konec tabulek. Ve srovnání se špičkou žánru jsou opravdu hráči nižší soutěže, ale já bych album ani omylem nezavrhoval. V oněch romantických metalových letech bych album AMERICADE - American Metal s napostým klidem zasunul mezi ostatní desky té doby. Kolem něj by byly např. Resstless And Wild, The Number Of the Beast, Battle Hymns, Iron Fist, Black metal, nebo Blackout. Uvádět k nim interprety mi přijde výsměchem, ty si každý z vás doplní i o půl noci při probuzení z narkózy. (ukázka zde)
Štítky:
Legendární alba,
Z TRUHLICE POKLADŮ
sobota 5. prosince 2009
No Remorse No Retreat - Warbringer

Anglická metalová slaninka, dobře vyuzená v kouři prastaré udírny jménem NWOBHM. K tomu na výsost dnešní! Pod příkrovem težkým jako tankový pluk se skrývá překvapivá mrštnost, neodbytná agresivita a přesvědčivost. Navíc je k mání typicky anglický smysl pro zachování kvalitní a ucelené písňové formy ve tvaru rokenrolu. Album v sobě nese svižné, ale ponuré melodie a jakousi temnou a tajemnou lyriku. Síla je více citelná v tlaku celého tělesa, než v jednotlivých pojmech. Ale i ty stojí za pozornost neboť rozbor by nám odhalil velmi tvrdé kytarové riffy, málem na bázi střednětempých spolků z oblasti death metalu, dále také bicí artilerii, srovnatelnou s neúnavně pochodujícím vojskem (občasné zakopnutí vem čert), drtivou basu hlubokou jako oceán a chlapský hlasový projev. Letošní (v pořadí druhé) album skupiny No Remorse No Retreat nás pak potěší ještě hrubiánským zvukem, ovšem pečlivě ošetřeným a propracovaným. Skupina sice nedá nahlédnout pod svou slupku, tvrdou jako para ořech, jména hudebníků nezvěřejňuje ani na svém webu, ale je - li i pro vás novinkou, pak můžete na konci zůstat stát s otevřenými ústy, nebo i hubou. Tak bacha, ať vám tam No Remorse No Retreat na rozloučenou ještě nehodí odjištěný granát. A celou dobu přemýšlím, jestli mám napsat, že mi No Remorse No Retreat připadají jako neobyčejně přitvrzení The Almighty, skupina Ricky Warwicka, která mne ohromovala někdy na začátku 90. let. Ale třeba vám to tak vůbec nepřijde. (ukázka)
Štítky:
CD které stojí za to
pátek 4. prosince 2009
DINOROCK - VENOM

Štítky:
Dinorock
čtvrtek 3. prosince 2009
PITBULL TERRORIST - C.I.A.

Štítky:
CD které stojí za to
středa 2. prosince 2009
MILKING THE GOATMACHINE - BACK FROM THE GOATS

Pro to, abyste byli šokováni kozami, nemusíte listovat stránkami na žádném pochybném webu. Tyto kozy vás namísto hrudníků nevzhledných žen a jejich "silicone free" natural bochníků šokují svým ultra death metalem. MILKING THE GOATMACHINE to myslí s kozami natolik vážně, že je nechaji mekotat dokonce i v jedné ze skladeb svého debutu Back From The Goats. Skoro sedmatřicet minut dovádění s kůzlaty, kozami i starými capy se odehrává za neutuchajícího masomlejnu brutálního death metalu, ve kterém zpěvák, vtipně pojmenovaný Goatleeb, buď chroptí jako smyslů zbavený, nebo hrozivě kvíká jako nepříčetný čuník. Jeho bratr Goatfreed (:o) k tomu seká strašlivé riffy na obhrouble podladěnou kytaru. Celkově debut německé skupiny MILKING THE GOATMACHINE (Dojení Kozí Mašiny) zní trochu jako death metal schizoidních Marťanů, kteří mají doma předvést, co si zapamatovali z návštěvy brutal death metalového koncertu na planetě Zemi. Ale je to taková prdel, že z ní i bobky padají. A z vás vypadnou taky, až na vás tyhle kozy zamečí. Výborné! (ukázka zde)
Štítky:
CD které stojí za to
SUICIDAL ANGELS - SANCTIFY THE DARKNESS

Druhou dlouhohrající veselici Řeků SUICIDAL ANGELS - SANCTIFY THE DARKNESS už pěkně popsal BravePawn (zde), tak se nebudu opakovat. Jen zcela automaticky dávám toto album jako "album měsíce". A podotknu snad jen tolik, že tento řecký salátek je náramně jemně nasekanou thrashovou lahůdkou a zaslouží stát se hlavním pokrmem k snídani, obědu i večeři, svačinky nevyjímaje. Ke slyšení je kulantní, blesková práce pravačkou, vyvolávající nedostižné kytarové bzučení, veletoč náramného kostitřasu v bicích a střelhbitá basa. Výsledek - pohyb, jako když se tisíc blech pere o jeden psí chlup. Thrash jak kurva řemen! Ale fakt.
Štítky:
CD které stojí za to
pondělí 30. listopadu 2009
ADX, LEATHER NUNN, DESTRUCTOR.....JEŠTĚ NĚCO RARITEK.

Kdo si myslí, že francouzské metalové skupiny stály bokem hlavní scény a nezasluhují proto pozornost, ten je vedle, jak ta jedlička tam mezi modříny, co zelená byla celičká. ADX natočili v 80. letech několik silných heavy metalových děl, která se do jisté míry mohou klidně měřit s extraligovými týmy heavy metalu. To říkám s čistým svědomím. Kdo se o tom chce přesvědčit, ať si obstará přinejmenším druhé album ADX - Le Terreur 1986. ADX vás zahrnou neotřelými a velmi originálními hudebními nápady, ohromí vás vynikající technická vyspělost hráčů a vaše uši, přespříliš přivyklé angličtině, se ještě rády nakloní k nemetalovému a poněkud úsměvnému rodnému jazyku hudebníků. Hudební náplň totiž vše bohatě vynahradí. Album skrývá také několikero zajímavých témat blízkých moderní vážné hudbě. Album zajímavé jako ptákopysk pod peřinou. Baví dlouho.
Další páni na holení jsou LEATHER NUNN. Tam už angličtina nechybí, neb skupina pocházela z Jacksonville na Floridě. Její diskografie obsahuje celé jedno album - Take The Night z roku 1986.

A na konec ještě jednou skupina ze spokojených států. DESTRUCTOR. Ti už měli hodně co dělat s vlivy thrash metalu, ale na jejich jedničce Maximum Destruction (1985)

Štítky:
Z TRUHLICE POKLADŮ
neděle 29. listopadu 2009
MIDNIGHT IDÖLS - SWORN TO THE NIGHT

Štítky:
CD které stojí za to
pátek 27. listopadu 2009
MAX LYNX - TAKE ONE

Ale děcka. Já toto album vůbec nechci hanět! Sám bych lepší nikdy nenahrál. Já vlastně asi chci, aby to bylo takto! Vnitřně po tom toužím, protože dokonalé věci mi lezou na nervy a nikdy je neposlouchám víckrát, než jednou. Viděno tehdejší (1983) optikou, před oněmi pětadvaceti lety bych u tohoto alba zcela určitě nadšeně vykřikoval a skupina by ihned patřila mezi mé bohy!!! Takže není o čem mluvit. Vždyť já jsem vlastně nadšený! Vivat (prd) MAX (krk) LYNX (škyt) !!!!! (ukázka zde)
Štítky:
Z TRUHLICE POKLADŮ
GRAVESTONE - BACK TO ATTACK

GRAVESTONE z bavorského Illertissenu byli typickými představiteli německého heavy metalu. Vydali přinejmenším tři velmi kvalitní alba, z nichž se jeví jako nejlepší Back To Attack z roku 1985. Toto album si vezmu s sebou do domova důchodců, jakož i do rakve. Skupina se pyšnila vynikajícími kytarovými riffy (Mathias Dieth, Klaus Reinelt), neobyčejně vysoko zpívajícím Berti Majdanem a pevnou rytmikou - ve složení Thomas Sabisch baskytara a Dieter Behle bicí. Dále u GRAVESTONE bylo možné vypozorovat omračující, hluboký, plný a barevný zvuk, neobyčejně vyvážený a vypracovaný. Mínusy jsou zanedbatelné - především jde o odpudivý outfit členů skupiny. Ten je složený z (tenkrát) neodmyslitelných legín s potiskem té či oné kočkovité šelmy, z různých šátků, kožek a nemetalových propriet, jako jsou např. nevhodné tenisky, sportovní nátělníky atd. Ke zblití odporným knírkům pod nosem se GRAVESTONE, vzešlí z hrobních prostor, naštěstí ubránili (pokud vím). Ale kamarádi moji, naši malí hrdinové zpoza náhrobků vytáhli v té době tak perfektní heavy metal, že jen těžkou rukou listujeme v deskách konkurence. Parádní nápady, refrény, které si snadno zapamatuje i kos za oknem, výborná, rychlá a agresivní sóla na kytary. Celkově toto album hodnotím tak vysoko, že jej neváhám přiřadit k těm největším dílům heavy metalu. (ukázka zde)
DINOROCK - HLAVNĚ PĚKNÉ PÍSNIČKY

Štítky:
Dinorock
středa 25. listopadu 2009
WILD DOGS !!!

Pevně věřím tomu, že srdce každého pravého metalového maniaka bije v rytmu 80. let. Tam také najdeme největší skvosty heavy metalu. Zatímco na Ostrovech rostly v prvních letech osmé dekády metalové skupiny jako houby po dešti v NWOBHM, v USA si žil heavy metal svým životem. A myslím, že nepoměrně bohatším, než si mnozí myslíme. Americký metal se neodvíjí od Metallicy, jak se nám kdosi snaží natlačit ! V Portlandu se například vyskytovala smečka divokých psů, kterou by městští strážníci mohli chytat po ulicích jak chtěli, tyto šelmy by jim prokously hrdla, kdykoli by se jim zamanulo. Debutové album WILD DOGS z roku 1983 to jasně dokazuje. Pokud vyhledáváte true old school heavy metal , potom poslech tohoto alba vám zaručí extatický stav. Jednička WILD DOGS je od prvního do posledního tónu nahraná jako podle heavy metalového slabikáře. Nabízí devět syrových pecek ve stylu Judas Priest, raných Saxon a možná malinko i Mötley Crüe. I přes tento příměr jsou ale WILD DOGS sví, velmi syroví a kopírujíce svůj bezvadný název, také patřičně divocí. Připomínám také, že album nabubnoval geniální hráč na bicí nástroje Deen Castronovo !!! Chybí - li vám toto album ve sbírce, pak tam máte díru jako na latríně. A pamatujte - ta se bude hlasitě dožadovat zaplnění! Ale vezměte také v potaz, že boudičku pro WILD DOGS je nutné svařit z oceli a tučně posázet hřeby. A na procházku s těmito psíky si pořiďte vodítka z klíňáků obrňáku a obojky z tankových pásů. Smečka trhá vše, jak batole noviny. Na má slova si vzpomenete hned s prvními riffy tohoto alba. Již jen pro doplnění - další alba WILD DOGS (především hned následující Man´s Best Friend z roku 1984) také nejsou k zahození! Taky vypusťte psy!!!! (ukázka)
pondělí 23. listopadu 2009
Bez HARDWARE by to nešlo...bez SCANNERu jakbysmet


1. HARDWARE - Common Time Heroes (1984) zní jako jakýsi proto - heavy metal. Debut skupiny HARDWARE, jemuž předcházela dvě dema, sám nezní lépe, než nahrávka z mimořádně nuzně vybaveného sklepa. Ale hudba na něm obsažená všechny zvukové nedostatečnosti vyváží. Jedná se o true heavy metalovou pilu, která řeže kytary vejpůl, škopky otlouká těmi silnějšími konci paliček, opíraje se při tom o spolehlivou basu. HARDWARE jsou, musím říct, kouzelní. A to nejen ve svém klukovském nadšení, ta muzika je jednoduše skvělá. Zpěvák Mark Städtler sice nedisponuje nijak mužným hlasem, spíše žádným, jde jen o takové klukovské vřeštění, ale to nahrávce na opravdovosti neubírá. Jednoduše, toto album má každý pravý metalista. Ukázky jsem nikde nenašel, na požádání album ukážu z protějšího kopce (dalekohled s sebou).
2. SCANNER - Hypertrace je albem o čtyři roky mladším (1988), než předchozí počin. Také vykazuje mnohem významnější podíl agresivity, rychlosti a hudební vyzrálosti; v neposlední radě poukazuje též na obří posun ve zvukové kvalitě. SCANNER na svůj debut kvalitou pozdějších alb patrně již nikdy nedosáhli. Toto album je od začátku do konce přeplněné skvělým, rychlým heavy metalem, s hrdinskou kytarovou prací a heroickými refrény a rovněž mimořádně vysokým zpěvem. Album je navíc koncepčím příběhem, takže je značně obtížné vypnout je před koncem. Metal té nejšpičkovější německé kvality - v podobě skupiny SCANNER vřele doporučuji. (ukázka)
sobota 21. listopadu 2009
LIMELIGHT - NAVŽDY (?) POHASLÁ ZÁŘE....


A konečně k hudbě: podaří-li se vám jakýmsi zázrakem získat jeden z výlisků tohoto alba, budete ten den už navždy slavit víc, než-li přinesení Písma dvojicí bratrů ze Soluně. LIMELIGHT za svůj hudební život nebyli nikterak bezhlavě plodní. Kupička jejich skladeb je nepočetná, o to více však autentická, vtipná a v neposlední řadě překvapivá. Do přelomu 70. a 80. let vydali LIMELIGHT jen singly, debut přišel pod názvem LIMELIGHT v roce 1980. O čtyři roky později album vyšlo ještě jednou - jmenovalo se však Ashes To Ashes a bylo bohatší o skladbu stejného názvu. Ochutnáte-li právě toto vydání, dám krk na to, že skladba Ashes To Ashes vás dokonale ohromí. Jedná se o tak precizní hard rockový hit, že podobné skladby jsme mohli s úspěchem objevit jedině u skupin věhlasných jmen (UFO, Deep Purple, Thin Lizzy atp.) Ostatní skladby z obou alb LIMELIGHT jsou propracovanými monumenty s neobyčejným skladatelským sdělením, u skupin NWOBHM málokdy viděným. K nalezení jsou dokonce i impozantní kusy, u kterých bych se neobával mluvit o velkém umění! A já se Tě, milý Pane Bože, teďka ptám : "Jak jsi mohl dopustit, že LIMELIGHT, tato geniální, citlivá, poctivá a výborně hrající skupina upadla v zapomnění?! Proč nestála na piedestalu přinejmenším vedle Thin Lizzy ?!" A co Pán Bůh na to?: "Některé věci jsou nevysvětlitelné právě pro to, aby zůstaly nevysvětlitelnými". Takže si sežeňte LIMELIGHT a spěte klidně.
Štítky:
Legendární alba,
Z TRUHLICE POKLADŮ
pátek 20. listopadu 2009
SORTILEGE - MÉTAMORPHOSE

S prvními tóny debutového alba Francouzů SORTRILEGE mi vytryskly z očí proudy slz dojetí. Od roku 1984 jsem album neslyšel. Jako ten Robinson Crusoe po návratu na pevninu, jsem s rozklepanou bradou a křečí v krku opatrně prozkoumával půdu pod nohama, obávaje se, že po těch dlouhých letech nepoznám rodný dům a své blízké příbuzné. Ač jsem na cestách potkal barevné domorodce, ještě pestřejší papoušky a neméně vybarvené zážitky (rozuměj megatuny jiné metalové hudby), na ty chvíle, kdy jsem v pravěku poslouchával toto album, jsem nikdy nezapomněl. A hle - z mlhy už vystupují známé střechy a netřeba se ptát, kde je rodná dědina. Kde by byla, tam kde stojí po staletí. Má srdeční záležitost roku 1984 (kdy jsem na magnetofonové kazetě SORTILEGE pravidelně obehrával desetkrát denně) se vůbec nezměnila! Jen pokojíčky mého rodného domu jsou nějak menší a rodinní příslušníci se sklání pod vráskami a šedinami v bledém světle nad výšivkou. "Vítej doma!" praví mi SORTILEGE. Jak důvěrné jsou hlasy tohoto alba, jak mile ke mně hovoří, jak znám každý šelest, úder starých hodin i vrznutí prken. Co jsme se s bratrem nahráli v kuchyni toho domu na metalové bojovníky! Co jsme se naskákali na dřevěných tátoších s vařechami - meči v rukou, přestože nám tehdy již skráně pokrývaly husté vousy a ponejvíce ze všeho nás zajímaly odhalené prsníky žen! Tehdy (ještě jednou připomínám - 1984) na zkopírované MC kazetě s ofoceným obalem mnoho informací o albu nebylo. Dnes už víme, že SORTILEGE hráli přibližně v rozmezí let 1981 - 1987 a kromě Métamorphose nahráli ještě stoprocentní album Larmes de Héros. Ale debut byl jen jeden! A na něm pak k nalezení úchvatný heavy metal v jeho nejpravější podobě. Z neanglicky mluvících skupin se, z mého pohledu, tomuto zhmotněnému pokladu může rovnat jen album Španělů Baron Rojo - Volumen Brutal. Ačkoliv jak Sortilege, tak i Baron Rojo vydali svá alba povinně také v angličtině. Jejich rodné jazyky zní ale mnohem přesvědčivěji. Album Métamorphose trvá jen krátce (34.17), ale ta delší půlhodinka je vyplněna špičkovým heavy metalem, který se vám (jak jasně dokazuje můj případ) zaryje do paměti na trvalo. Albu skupiny SORTILEGE - Métamorphose by měl být postaven pomník v každém městě přímo ve vchodu na radnici, protože na něm najdete odkaz toho nejlepšího, co vůbec v metalu lze najít. Všechny nosiče s touto nahrávkou by pak měly být spáleny a původní pásy se záznamem vystřeleny do kosmu na oběžnou dráhu kolem Stvořitele. Jen on by měl uznat, kdy a kam album zase příště (za odměnu) pošle. Doufám, že ke mně. Jdu se modlit. (ukázka)
Štítky:
Legendární alba,
Z TRUHLICE POKLADŮ
DINOROCK - MOTT THE HOOPLE A DALŠÍ...

Ani tento týden nevynechejte Dinorock (Radio RockMax, neděle 22. listopadu 19.00). Trochu blíž se podíváme na britskou glam rockovou skupinu Mott the Hoople, pustíme si Journey, The Fabulous Thunderbirds, Bachman Turner Overdrive, Lake, Molly Hatchet a některé další tutovky staršího data vydání. Může to tím pádem být příjemná hodinka vzpomínání a pro někoho také objevování časem zaváté hudby. Těším se HP
Štítky:
Dinorock
čtvrtek 19. listopadu 2009
DARK FUNERAL - ANGELUS EXURO PRO ETERNUS

Vichřičné severské skupiny, hrající black metal, mne nikdy nepřiváděly do nějak velké extáze, ale spolek Dark Funeral mám moc rád. A generálská dvojice skupiny - Magnus Bromberg & Micke Svanberg (Emperor Magus Caligula a Lord Ahriman) svým pátým albem Angelus Exuro Pro Eterna rozhodně nezklamala. Uhodnout, co je obsahem alba, není z řádu otázek pro chytré hlavičky. Ze své satanské idologie, přetavené do podoby nechytatelné hudební vichřice s mistrným krákoráním blasfemických vizí, skupina neuhnula ani o píď. Devět Belzebubových jazyků, které vás olizují po dobu 47 minut úzce koresponduje právě s dějem jižně od nebes, čemuž odpovídá i sound celé nahrávky (tomu dalo podobu studio Abyss Petera Tägtgrena, jenž album i produkoval). A jak se dá očekávat, hudebně se (u DF již tradičně) ocitáte v dějišti kremace, kam vstřikovací trysky vhánějí neustávající porce nového a nového plynu, jehož původ lze hledat jedině na konci trávicího traktu samotného pekelného pana vedoucího. Šířeji se netřeba rozepisovat. Dá se předpokládat, že kdo fandí Dark Funeral, bude nadšen, ostatní také, jen o tom ještě nevědí. Je třeba ochutnat.
RUSTY EYE - POSSESSOR

Máte rádi vepřový dort s játrovou šlehačkou, čokoládovou polevou a rajským protlakem s medem a kyselými okurkami a k tomu kroupovou polévku s vývarem z rakviček? Pokud odpovíte ano, pak si pořiďte letošní album Rusty Eye - Possessor - bude vám chutnat. Toto album by se mělo prodávat v potřebách pro úchyly. Studiová trojka tria bláznů z Hollywoodu je albem, které vám vyrazí dech lépe, než rána kopačákem přímo na solar plexus. Rusty Eye - Possessor je jako nejhorší možný sen po požití všech dostupných prostředků k omámení mysli. Nabízí guláš většiny myslitelných rockových stylů v provedení, které by zmákli jedině zfetovaní příslušníci některého z papuánských domorodých kmenů, spolu s podtatranskou cikánskou kutálkou. Skupina sestává ze tří mužů, z nichž jeden je žena. Miss Randall nejen hraje na bicí soupravu (dlužno říci, že mimořádně schopně), ale k našemu neštěstí i zpívá. Ovšem jak ! Učitele zpěvu této umělkyně je nutné hledat leda na šimpajzí trachtě za zemřelého druha, kde sbor primátů zkormouceně vyje, nebo mezi astmatickými sovami (s)pálenými při volbě lesní superstar! Při prvním pěveckém vstupu Miss Randall se tváříte smutně, jak (bangla)Dežo v policejním autě a cítíte se podvedeni. Ve druhé (a každé další skladbě), kde se, bohužel, tato diva též hlasově projevuje, už se ale mračíte jak Jožin z hor. Nehoráznost nazývaná zpěvem je podmalována buď hudbou, která se šoupe ne rychleji, než obyvatelé psychiatrické léčebny, když se začnou podávat léky, nebo sekanicí jak v Istanbulu na fotbale. Dílo celkově je pak nepochopitelným metalovým gulášem, všehochutí, která se nedá ztrávit. Jsou tam k nalezení jak metalové motivy, na které budete hledět doslova s úžasem, stejně jako tristní atonální pidlikání nepříčetných chovanců zoo (pavilon prvoků). Album má jeden obří klad - podruhé si je určitě nepustíte, leda byste byli paranoickými masochisty. Za úžasným obalem Rusty Eye se skrývá hudba, kterou může nahrát jen člověk, opilý úplně na plech, nebo ne zcela psychicky v kondici. Pokud to někdo zkusíte poslouchat, můžete si být jisti, že když za album utratíte cenný grošík, máte v ruce dárek k Vánocům pro svého úhlavního nepřítele. (Ukázky, bohužel, zde)
středa 18. listopadu 2009
HELIX - VAGABOND BONES

pondělí 16. listopadu 2009
HASIČÁRNA POD PEŘINOU

Raději ani nemyslet na to, kolik dobrých alb a kvalitní muziky člověku unikne. Normálně vám to nepřijde, nejspíše vás to ale napadne tehdy, když zpětně dostanete do rukou hudební album, u kterého si pomlaskáváte jako mimino s dudlem. V mém aktuálním případě je řeč o albu FIREHOUSE - PRIME TIME, jemuž bylo v srpnu šest let. FIREHOUSE máte možná v paměti jako jednu z ušlechtilých skupin, hrajících v devadesátých letech špičkově vybroušený hard´n ´heavy poslední vlny glam metalu. Pvní dvě alba FIREHOUSE - tedy FireHouse (90) a Hold Your Fire (92) přinesla skupině blyštivou a dlužno říci i zcela zaslouženou slávu. Skupina nabízela dokonalý produkt - mistrnně zpracované melodické skladby s ohromujícími refrény a vysoce kvalitními hudební výkony. Na tohle jsem vzpomínal, když mi nyní s odstupem přišlo do rukou jejich poslední studiové album PRIME TIME (03). Nemohu netleskat. Sice se to obejde bez řvaní "Bravo !" ale o to víc od srdce, spíše tiše, tleskám skupině FIREHOUSE za lehkou, velmi sofistikovanou, uvolněnou a skr naskrz příjemnou nahrávku. Už tradičně mistrovské muzicírování, dokonalá intonace ve vokálech a pěkné melodie, plynoucí jedna za druhou, jako vlnky ve známé řece. V jedné recenzi jsem četl výtku, že skladby zavání nezáživností. Pokud tomu má být tak, pak sbírku alb onoho recenzenta bych chtěl vidět - musejí to být nebeská díla, která si pouštějí jen Bohové a on. Naopak. FIREHOUSE na albu PRIME TIME hovoří přímo k tobě, jako osobě, ne k bezejmenným masám. Kladem je také perfektní výslovnost zpěváka Carla Jeffa Snare, jemuž není problém rozumět každé slovo. O virtuozních výkonech jednotlivých hráčů pak netřeba hovořit - u FIREHOUSE se jedná o standard. Celé album čekáte na kvalitní baladu a také se jí dočkáte - trochu překvapivě ale v samotném závěru. Skladba Let Go je krásná a dojemná. Nedonutí vás sice k náhlému výronu vzlyků z hloubi plic, ale při vzpomínce na citlivé okamžiky svého života si při ní můžete notně požvýkat spodní ret (poslechnout si ji můžeš zde). Hezké album. Vydařené. Osobní až k braní do postele. Takovou muziku bych chtěl slyšet v klubu pro padesát lidí. Neměl bych daleko k tomu, abych se rozplýval.
Štítky:
CD které stojí za to,
Z TRUHLICE POKLADŮ
HIRAX - EL ROSTRO DE LA MUERTE

Když vás na týden zavřou do klece s tygrem, není nesnadné uhodnout, čí že ohlodané kosti se na konci pobytu budou povalovat po podlaze. Vezměte si nové album HIRAX na týden do přehrávače a budete i za bílého dne nakukovat za každý roh. Potmě pak ani nemluvit - s klepající se bradou budete drmolit modlitby tři metry vysoko na stromě. Příšerný, hysterický projev vlkodlaka Katona W. De Peny vám rovněž libého spaní nepřinese. To vše i přes to, že album se zdaleka neodvíjí v nějakých vražedných tempech - kytarové linky spíše odkazují na miliardy epidemických much Tse Tse, aby ustavičně kroužily kolem a čekaly na svou příležitost nakazit vás hrůznou horečkou. Ano, v šíleném víru odpudivého kytarového hmyzu se pak ocitnete v každé ze skladeb, bolavé pupence a boubel na vašem těle na sebe nedají dlouho čekat. Přinejmenším při páté skladbě Horrified se pak už smířeně hotovíte k jisté smrti a poslušně skládáte údy na hrudi, neb je vám zřejmo, že čas nadešel. "Konce alba jistě nedočkáme", myslíte si. Kdepak!!!! Vstávat, vichřičnou skladbou Blind Fight vás i v noční košlili HIRAX honí ze smrtelného lože po dvorku ne pomaleji , než-li sám řeznickej sviňku ku porážce! Ještě se nebude umírat - před tím se musí něco zažít! A také, že ano. Běda! Do konce alba nám zbývá ještě mnohý trn a nejeden zlý kousanec jedové bestie jménem Hirax. Skladby jsou nedlouhé a od začátku do konce alba je nutné si jich vyslechnout hned 14. Kytary hrají jednu horečnatou honěnou za druhou, přičemž hnusný a znepokojivý vřískot De Peny po skončení alba budete dloubat z uší hřebíkem. Mohu vám zaručit, že marně. Shrnu to na hromádku - HIRAX letos natočili kvalitního následníka jejich epochálních děl z poloviny 80. let. Náklad. Tuze hořká lahůdka. Ode mne 1000 bodů z deseti. (ukázka zde)
Štítky:
CD které stojí za to
MOTÖRHEAD - BEER DRINKERS AND HELL RAISERS
Máte - li EP MOTÖRHEAD - BEER DRINKERS AND HELL RAISERS v originálním vydání z 22. listopadu 1980 nebo ještě lépe s alternativním obalem francouzského vydání z roku 1983, vlastníte něco, co by se dalo přirovnat buď ke Svatému Grálu nebo k třísce z golgotského kříže. Toto album je nutné uchovávat v etuji z 24 karátkového zlata ve speciálním sejfu, za bdělého dohledu nejméně čtyř po zuby ozbrojených goril.
Já dodnes pravidelně docházím do Poradny pro občany stižené metalem na mrskání důtkami a nekončící výslechy, proč jsem se kdysi tohoto pokladu nerozumně zbavil. Myslím, že mi bylo v bezvědomí ukradeno někým, komu vzápětí po tomto hanebném činu uhnila paže a mé drahocené EP odletělo jako ufo směrem k pekelným nížinám a tam je uloženo výše popsaným způsobem, čekaje na mne - jediného majitele. Mé milé album Beer drinkers - věz, že páníšššek si pro Tebe přijde..!!!!!
V roce 1983 jsem Beer Drinkers .....držel v ruce denně a po celé hodiny si prohlížel jeho nádherný obal. Samozřejmě, že mé touhy se ubíraly především ke snění o okovaném náramkovém upínáku, který má na zápěstí ruka , držící tuplák piva. Album jsem neustále na gramofonu obracel a pouštěl je stále dokola. Prd mne zajímalo, že dvě skladby ze čtyř, jež EP obsahuje nejsou původními kompozicemi Motörhead. Toto kultovní EP Motörhead nahráli v roce 1977 a titulní song si vypůjčili od převousatých veleknězů jižanského blues - ZZ Top. Zatímco originální verzi zpívají na albu Tres Hombres Billy Gibbons s Dusty Hillem na střídačku, u Motörhead se skladba stala pěveckým debutem epochálního kytristy Eddie "Fast" Clarka. Špinavý a přebuzený, štiplavě čpící projev Motörhead pak skladbě dává patinu nesmrtelnosti. Už tehdy obouchaná a poškrábná mašina Motörhead, s rezavými plechy a pětilitrovým motorem, si to výsměšně hrne kolem nablýskaných bouráků, nedbaje smradu a rozlitých (vypitých) flašek Bourbonu. Druhou v pořadí je klasika On Parole, kterou napsal bývalý kytarista Motörhead Larry Wallis. Rádoby skotačivý rokenrol působí jako čertovské klaunské autíčko na sakra silné péro, co skok, to prd - hopsa hejsa do ráje pekelných kotlů, však to znáte. Trojkou je skladba Instro - jinak též dvě a půl minuty "virtuozity" Motörhead, skutečně odvedené jen na hudební nástroje. Lemmyho drtivé prstoklady na baskytaře, odzbrojující sólo Eddieho Clarka a chřestýší bicí Philty "Animal" Taylora dělají z této hříčky kolosální záležitost. Celé veledílo uzavírá neuvěřitelný cover Johna Mayalla - I´am Your Witchdoctor (původně z roku 1965). Nikdy jsem jej od Johna Mayalla & The Bluesbreakers v originále neslyšel (produkce Jimmy Page!!), ale nejsem si vědom, že by mi to vadilo. V provedení Motörhead má skladba koule jak napoleonské dělo a to mi úplně stačí.
K získání tohoto pokladu udělejte všechno na světě. Kriminální činy povoleny. Beer drinkers musíte mít, jinak jste vyřízení ! Pak totiž přijdete, zaboucháte na Bránu, uvedou vás ke svatému Lemmymu, ten si potáhne z Marlborky, polkne pořádný doušek whisky a zeptá se chraplavě : " Máš? " Zápornou odpověď pak neříkejte ani tajným upísknutím do trenek - bez Beer Drinkers jste mrtvý muž (žena).
Štítky:
Z TRUHLICE POKLADŮ
sobota 14. listopadu 2009
POD NÁNOSEM PRACHU


2. SYRE - IT AIN´T PRETTY BEING EASY (1990)
SYRE ze země javorového listu měli oproti výše jmenované skupině diskografii přesně o 100 %bohatší - 2 alba. To první z nich - It Ain´t Pretty Being Easy přineslo dokonce dva hity - Never Said Good Bye a Say Hi To My Girlfriend, které "zabodovaly" doma v Kanadě, jakož i v Evropě. Jinak jsme na debutu skupiny SYRE nalezli dalších osm nenáročných kompozic vhodných k poslechu jak při kompostování na zahrádce, tak k výletu v cadillacu s bezbrannou blond náhražkou masturbace. Na albu najdete především svižnější rokenrolové písničky, ale i bluesové polocajdáky - vše s nenáročnými popěvky o zadečcích náctiletých studentek a více či méně zlomených srdcích. Filosofie na téma " Never Say Good Bye" máte plné zuby už ve třetí písničce, ale pokud vás to nezprudí, nad výsledkem nezpláčete. Košili u toho nepropotíte, ale nohou ( a pokud máte parkinsona, tak i rukou) si budete klepat od začátku do konce.
Štítky:
Z TRUHLICE POKLADŮ
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)